Az utókalkuláció jelentősége, megoldások a pontosabb önköltés számításhoz
A termelő tevékenységet folytató gazdasági vállalkozásoknál a saját termelésű készletek, a befejezetlen termelés pontos bekerülési értékének meghatározása kulcskérdés a vállalati eredmény valós kimutatásához, a törvényi előírások betartásához és a további kontrolling témakörébe tartozó elemzésekhez. De természetesen nem csak termelő vállalatok esetén fontos a pontos utókalkuláció, hiszen a szolgáltatási szektorban működő projekt szintű elszámolási rendszert működtető vállalatoknál is jelentőséggel bír.
A modellek építése közben felvetődött a kérdés, hogy mit kell, vagy lehet változtatni a modellen, hogy még pontosabban meg lehessen határozni a bekerülési költséget. Azonban azzal is szembesültünk, hogy a modellhez szükséges adatok nem mindig, vagy nem a megfelelő részletezettséggel állnak rendelkezésre a pontosabb osztáshoz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lehet alkalmazkodni az adattárolás egyszerűsített formájához. Ilyen esetben két út kínálkozik a vállalkozás számára, az egyik, hogy változtat az adattárolási rendszerén, a másik, hogy meghatározzunk egy valóságközeli felosztási módot a költségek azon körére, ami több terméket, vagy projektet érint.
Dyntel.BI Üzleti Intelligencia rendszer alkalamazása a területen
A Dyntell.BI szoftverrendszer alkalmas eszköz egy rugalmas utókalkulációs modell kiépítésére, és támogat több féle adatforrásból történő adatgyűjtést. Az utókalkulációs modell bemente a könyvelési és a termelési törzs és forgalmi adatállomány, kimenete lehet táblázat, különféle diagramok, elemző nézetek esetleg szintjelzők, vagy akár ezekből az alapelemekből összeállított elemző dashbordok.
Megvalósíthatósági lehetőségek
Függetlenül attól, hogy milyen tevékenységű vállalat utókalkulációs modelljét építjük, az első feladat, az utókalkuláció egységének meghatározása, ami lehet:
- cikk, termék szintű
- gyártási rendelés szintű
- termékcsoport szintű
- vevői rendelés szintű
- szerződésszintű
- projektszintű
A modell építésnél dönthetünk az utókalkuláció szintjeiről és akár több szintű utókalkulációs árat is meghatározhatunk:
- közvetlen önköltség
- technológiai önköltség
- gyártási önköltség
- szűkített önköltség
- teljes önköltség
A következő lépés, hogy meghatározzuk azokat a költségeket, amelyeket figyelembe kell vennünk az utókalkuláció számításnál, ezek lehetnek
- anyagköltség
- bér és járulékköltség
- kooperációs munkadíjak
- szerszámköltség
- gépköltségek, pl. amortizáció, karbantartás
- víz, áram, gáz
- bérleti díj
- karbantartási költségek
- csomagolási díjak
- belső, külső logisztikai költségek
- üzemegységes általános költségek
- minőségbiztosítási költségek
- stb..
Ugyancsak a modell lényeges eleme, hogy megállapítsuk a függőségeket és az osztási arányokat, amik a legkülönbözőbbek lehetne.
A tevékenységnek megfelelő modell kialakítását követően nem ritka, hogy az utókalkuláció szabályzata is módosul.
A modell Dyntell.BI eszközével való megvalósítását követően a felhasználónak a feladatai átalakulnak. Nem azzal tölt órákat, hogy excel táblák kapcsolt hálózatát a cég több területi képviselőjének az adatszolgáltatása alapján előállítsa és örül, ha valamit lát a végén, hanem az értékes időt az eredmény elemzésével és az esetleges hibák javításával töltheti. A hiba javítását követően egy adatszinkronizáció azonnal megmutatja, hogy milyen hatása volt a javításnak és az új eredmények azonnal rendelkezésre állnak.
Természetesen néhány példával szemléltettük csak az utókalkuláció számítási modell eredményeit, de a lehetőségek szinte határtalanok.